Buradasınız: Ana sayfa - İş Güvenliği Uzmanı - İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında Bilmek İstedikleriniz
 
 

İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında Bilmek İstedikleriniz

İş Güvenliği Uzmanlığı ile ilgili merak edilenler,bilmek istediklerini gibi paylaşımların hepsini bu yazıda yapacağız.

 

1. İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI KİMDİR ?

 

İş Sağlığı ve Güvenli konusunda , eğitim almış ve gerekli sınavlardan geçen ve iş sağlığı ve güvenliğini sağlamak için görev almış mühendis,mimar veya teknik elemandır ( Teknik öğretmen,Üniversitelerin Fizik ve Kimya bölümü mezunu. ) Tüm mühendislik mezunları uzman olabilir. Aynı şekilde iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları uzman olabilir.

Detaylı Bilgi için ; İş Güvenliği Uzmanı Kimdir ?  konumuzu okuyabilirsiniz.

 

2. İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI NERELERDE ÇALIŞABİLİR ?

 

Şuan ki düzenlemeye göre, en az 50 kişinin devamlı olarak 6 aydan fazla süren işlerde ve sanayiden sayılan işlerde iş güvenliği uzmanının çalıştırılması yasal zorunluluktur.Tehlike sınıflandırması mevcuttur, bu sınıflandırma hakkında ayrıntılı bilgiyi aşağıda açıklayacağız.

 

3. İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI NASIL OLUNUR ?

 

Mühendis, mimar veya teknik elemanlar; İş güvenliği uzmanlığı eğitimlerini vermek üzere, gerekli donanım ve personele sahip olan ve Bakanlıkça yetkilendirilen kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre faaliyet gösteren şirketlerce kurulan ve işletilen müesseseler tarafından düzenlenen eğitimlere katılıp daha sonra İş Sağlığı Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak, ya da yaptırılacak sınavda başarılı olduklarında ÇSGB tarafından düzenlenen iş güvenliği uzmanlığı belgesi alırlar.

 

 4. İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI BELGESİNE SAHİP OLANLAR HER İŞLETMEDE GÖREV YAPABİLİR Mİ ?

 

Hayır, işyerleri tehlike olarak sınıflandırılmıştır.Az Tehlikeli, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli olacak şekilde 3 sınıflandırma mevcuttur.Buna göre, İş güvenliği uzmanı sertifkalarıda 3 çeşittir. A sınıfı uzman, B sınıfı uzman ve C Sınıfı Uzmanlıktır.Bu şekilde belgelendirilirler.A sınıfı uzman tüm işletmelerde görev alabilir, B sınıfı uzman az tehlikeli ve tehlikeli sınıfındaki işletmelerde görev alabilirler.C Sınıfı uzmanlar ise sadece az tehlikeli işletmelerde görev alabilirler.

 

5. A SINIFI UZMANLIK BELGESİNİ KİMLER ALABİLİR ? 

 

(A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
1) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
2) İş sağlığı ve güvenliği alanında en az beş yıl teftiş yapmış mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişleri, en az beş yıl uzman olarak çalışmış Bakanlık iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği doktorası yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlar ile Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde mühendis, mimar veya teknik eleman olarak en az on yıl görev yapmış olanlardan (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara
Bakanlıkça verilir.

 

6B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Belgesi Kimlere Verilir?

 

(B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
2) İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği yüksek lisansı yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlardan (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara,
Bakanlıkça verilir.

 

7C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Belgesi Kimlere Verilir?

 

(C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
(C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi; (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca verilmektedir.

 

8. Yurtdışından alınan iş güvenliği uzmanlığı belgeleri geçerli mi;

 


Yurtdışından alınan iş güvenliği uzmanlığı veya eşdeğer belgeye sahip olan mühendis, mimar veya teknik elemanlardan;
a) Sahip olduğu belge ile en az yedi yıl çalıştığını belgeleyenlerden (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara (A) sınıfı,
b) Sahip olduğu belge ile en az üç yıl çalıştığını belgeleyenlerden (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara (B) sınıfı,
c) Sahip olduğu belge ile müracaat ederek yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara (C) sınıfı,  (sadece bir kez doğrudan sınava girilebilir, sınavda başarılı olunmazsa eğitim kurulundan eğitim alınarak sınava girilmesi gerekmektedir)
iş güvenliği uzmanlığı belgesi verilmektedir.

 

9- Kimler İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi Düzenleyebilecek?
İş güvenliği uzmanlarının eğitimleri, İş güvenliği uzmanlarının eğitimlerini vermek üzere, gerekli donanım ve personele sahip olan ve Bakanlıkça yetkilendirilen kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre faaliyet gösteren şirketlerce kurulan ve işletilen müesseseler tarafından düzenlenebilecek.
10- Eğitimler Ne Kadar Sürecek?
Sertifika eğitimleri her sertifika sınıfı için 220 saat olup, bunun 180 saati teorik, 40 saati pratik eğitim olarak gerçekleştirilmektedir. Teorik eğitimin 90 saati uzaktan eğitim yöntemi ile düzenlenmektedir.

İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Müfredatını öğrenmek için tıklayın.
11- Uzaktan Eğitim Nasıl Verilecek?

 

İş güvenliği uzmanlığı standart eğitim programının uzaktan eğitimle verilebilecek bölümünü Internet üzerinden verecektir.

 

12.  Uzaktan eğitim nasıl Oluyor ?

 

Uzaktan eğitim, eğitim için anlaştığınız özel kurumun internet sitesinde yapılıyor.Size verilen kişisel şifre ve bilgiler ile sistem’e giriş yapıyorsunuz.Bu sistemde sözel,sesli ve video olarak dersler mevcut.İstediğiniz zaman bu notlara ulaşıp çalışma yapabiliyorsunuz.Bu notları ve testleri firmanızın belirtmiş olduğu tarihe kadar tamamlamanız gerekiyor. Uzaktan eğitim sisteminde aynı zamanda canlı eğitimler mevcut.Grubunuza göre size belirtilen saatte o canlı eğitime katılmanız gerekiyor, yani bilgisayar başında olmalısınız sisteme giriş yapmış olmalısınız.Bu sistemdeki bilgiler bakanlık tarafından denetleniyor.Kim nekadar süre sistemde kalmış,konular nezaman bitirilmiş, hepsi tamamlanmış mı, canlı eğitimlere katılmış mı, konular hakkında yapılan ölçme değerlendirme testlerinde başarılı olmuşlarmı gibi bilgiler sizin sınava girmeye hak kazanmanızı sağlıyor.

 

13. İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Nasıl oluyor ?

 

Sınav MEB tarafından yapılıyor, şimdiye kadar çeşitli şekillerde sorular oluşturuldu.Uzman eğiticiler tarafından bir komisyon hazırlanıyor ve bu komisyon sınav sorularını hazırlıyor.Fakat aynı şekilde son zamanlarda üniversiteler ve eğiticilerden sorular toplanıyor ve bu sorular seçilerek hazırlanıyor.Sınav 100 Soru. Başarılı olmak için 70 ve üzeri puan almanısınız. Sorular 4 şıklı ve yanlış doğruyu götürmüyor.110 Dk süreniz var.Sınavlar, sınav yapıldığı andan 15-20 gün içerisinde açıklanıyor.

İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Soruları için tıklayınız.

 

14. İş Güvenliği uzmanlığı eğitim konuları için belirlenmiş bir kitap yada yayın mevcut mu ?

 

Belirlenen herhangi bir kitap yada yayın mevcut değil. Eğitim aldığınız firma eğer bir kitap hazırlamış ise ordan edinebilirsiniz.Aynı zamanda sitemizdeki kaynaklar sayesinde birçok konu hakkında eğitim notunu ve sunumları bulabilirsiniz, böylece bu konulara çalışabilirsiniz.Aynı şekilde çalışma soruları ve deneme sınavlarıda sitemizde mevcuttur.

İş güvenliği uzmanlığı eğitim notları için tıklayınız.

 

15. İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesini kim hazırlıyor ?

 

Hayır, hiçbir eğitim kurumu Uzmanlık Sertifikası düzenlemeyecek, sadece katılım belgesi düzenleyecek, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünce yapılan ya da yaptırılan sınavda 70 veya daha üzeri puan alanlar, uzmanlık sertifikası almaya hak kazanacaklar.

 

16. İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim için istenen Belgeler nelerdir ?

 

Nufüs Cüzdanı onaylı örneği , 1 Adet Resim  , Diploma Onaylı Örneği , Eğitim alacağınız kurum için başvuru belgesi ,  Ücreti ödediğinize dair dekont.

 

17. Snavda Başarısız olanlara ne oluyor ?

 

Yapılan sınavda başarısız olmanız durumunda yani 70 puandan daha düşük almanız halinde 1 kere daha sınava girme hakkınız var. Herhangi bir eğitime ücret ödemeden 1 kere daha sınava girebilirsiniz.Yani eğitim için ödediğiniz ilk ücret karşılığında 2 sınav hakkı kazanıyorsunuz. Kazanamadığınız zaman, 2 sınav için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz sadece sınav ücreti olan 35 TL’yi yatırıyorsunuz. Eğer 2 sınav sonucundada başarısız olursanız tekrar eğitim almanız gerekiyor ve tekrar eğitim ücretini yatırmalısınız.

Etiketler:, , , , , ,


İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında Bilmek İstedikleriniz için yapılan yorumlar : 155 Yorum yapıldı


 1. 1 kübra bozkurt  yorumladı. 11:12 - 02 / 08 / 2012:

  Kardeşim liseden kimya bölümü mezunu.. ve üniversitede 2yıllık işçi sağlığı ve güv. okumak istiyor.. tercihlerinde belirtti. fakat kimya okuduğu için bu bölüme girmesi nasıl olur. alan içi mi yoksa alan dışı mı ? bilgilendirirseniz çok sevinirimmm. tercihler yarın sonnnn :(

 2. 2 havva havva  yorumladı. 21:37 - 03 / 09 / 2012:

  merhabalar
  Teknik eleman olmak için Teknik öğretmen, fizikçi ve kimyager unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını gibi şartları var ya nasıl olur da fizik kimya mezunu böyle bir işi yapacak uygunlukta görülüyor. İktisat mezunları hukuk dersine kadar görüyor. fizikçi iş yerinde makara sistemi kurup ivmeyi mi hesaplayacak.
  mantığı hala merak edyorum

 3. 3 açelya  yorumladı. 19:59 - 07 / 09 / 2012:

  işletme mezunuyum işletmlerde gerekli bir durum aslında iş güvenliği ayrıca derslerinide gördük hukuk falan neden bizerde alamıyoruz bende merak ettim doğrusu fizik ve kimya bölümü arkadaşlarımız alabiliyoken ?

 4. 4 gülmez  yorumladı. 07:05 - 12 / 09 / 2012:

  işletme mezunuyum. kaç saat lisede iş güvenliği dersi gördük keza ünüversitede neden sadece bir grup girebiliyor ne anlar onlar kimyager gitsin labaratuarda çalışsın onlar. bizim kadar bilgileri yok ki ssk hakkında. heryerde önümüze çıkıyorlar kpss ye giriyoruz bizden önce yerleşiyorlar özele girmek istiyoruz hak bile verilmiyor bize bu nebiçim sistem yahu

 5. 5 kimyager  yorumladı. 07:51 - 12 / 09 / 2012:

  Bir işletmede iş sağlığı güvenliği uzmanı ne iş yapar? bunun cevabını iyi belirlemek gerekir. Sadece işim olsun için çalışmak istiyorsanız, işletme iktisat mezunları evet olabilir. Sizler kimyasalların çalışan sağlığına etkilerini bilebilir misiniz? MSDS yazıp yorumlyabilir misiniz? Ondan sonra çıkıp kimyagerler iş sağlığı güvenliğinden ne anlar diyorsunuz bence bu bilgi gerektiren vicdani işin mantığını hiç anlamamışınız.

 6. 6 karakas  yorumladı. 19:32 - 17 / 09 / 2012:

  ben yurt dışında 2 sene iş güvenliği gözetmeni olarak görev yaptım 61 katlı beton arma bir gökdelen yaptık 2500 isci ile vardiyeli 24 saat caliştık sıfır kaza politikası ile malesef bir ölümlü kaza yasadık ama simdi turkiyede iş yok ve yurt dışına gitmek istemiyorum ne yapmalıyım

 7. 7 admin  yorumladı. 05:32 - 18 / 09 / 2012:

  En azından tecrübeniz var inşaat sektöründe.Biraz araştırırsanız iş bulabileceğinizi düşünüyorum fakat istediğiniz rakamlara malesef ki bulamayabilirsiniz :(

 8. 8 erdem  yorumladı. 16:14 - 19 / 09 / 2012:

  merhaba bir soru sormak istiyorum;
  sınava bir sefer girdim ve başarısız oldum, şimdi de iş temposundan dolayı sınava hazırlanamıyorum. sınava girmezsem eğer hakkım bitiyor mu yoksa bundan bir sonrakine girebilirmiyim. mesela 12 mayıs 2013 de. bizim sınav hakkımız kaç yıl sürüyor

 9. 9 admin  yorumladı. 17:54 - 19 / 09 / 2012:

  Kaç yıl sürdüğü hakkında bir fikrim yok muhtemelen bir sınav atlama hakkınız var.Yani önümüzdeki sınava girmeyebilirsiniz,bir sonraki sınava girebilirsiniz hakkınız dahilinde. O şekilde biliyorum,fakat eğitim kurumunuzu arayıp sormanız en doğrusu olacaktır.

 10. 10 hüseyin aydoğan  yorumladı. 22:11 - 19 / 09 / 2012:

  iş güvenirliği uzmanı sadece belirlenen alan mezunları mı olabiliyo.. Farklı alan mezunları bu eğitimi alıp uzmanlık sınavına girme şansı yok mu?

 11. 11 admin  yorumladı. 04:08 - 20 / 09 / 2012:

  Malesef yok.

 12. 12 Satife ustuner  yorumladı. 09:26 - 29 / 09 / 2012:

  Ben seramik mühendisi olarak 2 sene fabrikada çalıştım bu sertika grubundan c sertifikasini alabileceğim sanırım bu kurs icin nereye müracat edeceğiz ve dönemleri ne zaman c sertikasi icin

 13. 13 ömer şenocak  yorumladı. 15:47 - 02 / 10 / 2012:

  merhabalar bir sorum olacak bakanlığın düzenlediği bu sınava katılabilmek için alınan eğitim belgesini izinli olmak şartıyla herhangi eğitim veren kurumdan alabilirmiyiz yoksa illa bakanlıktanmı almalıyız bu eğitimi ?

 14. 14 admin  yorumladı. 19:08 - 02 / 10 / 2012:

  Bakanlığın onay verdiği yetkili bir eğitim kurumundan alabilirsiniz eğitimi.

 15. 15 nehir  yorumladı. 17:25 - 06 / 10 / 2012:

  iibf mezunları iş hukukla bitmiyor.işin teknik kısmında sıfırsınız.bir kaza yaşanırsa ne olur kısmıyla ilgilenin diye size bu sertifikayı kimse vermez ki bunun için verecek olsalardı hukuk mezunlarına verirlerdi bu şansı,size değil.önemli olan iş kazalarını engellemek asıl amaç o burada.bunun içinde yeterli değilsiniz.

 16. 16 nehir  yorumladı. 17:30 - 06 / 10 / 2012:

  admin benim asıl sorum şu 30 haziran 2013′ten sonra kamularda iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu gündemde,sanırım onaylandı.eğer uzmanlık belgesini alabilecek nitelikte elemanlar varsa ek ücretle bu görevi memurlara verecekler fakat bir kurumda mühendis veya teknik eleman yoksa dışarıdan atama olacak mı böyle bir bilgiye ulaşamadım hiçbiryerde.

 17. 17 aydın arslan  yorumladı. 13:37 - 19 / 10 / 2012:

  iş saglıgı ve iş guvenliğini secersem memur olabılıyormuyum kpss girmeden ve iş olnakları nasıl veya iş saqlıgı mzn olursam bır yerde calısabılecekmıım luten cvb

 18. 18 admin  yorumladı. 14:47 - 19 / 10 / 2012:

  İlk önce şunu sormak istiyorum, iş güvenliği uzmanı olabilmek için gerekli niteliklere sahipmisiniz ( diploma açısından ) ?..
  Kpss girmeden, memur olma ihtimaliniz yok diye biliyorum.

 19. 19 arif arf  yorumladı. 11:01 - 29 / 10 / 2012:

  ben lise son sınıftayım bu bölüme girmek istiyorum ama bu bölümü okumak için mimarlık,mühendislik vs. okumak şart mı?

 20. 20 admin  yorumladı. 15:09 - 29 / 10 / 2012:

  Yukarıdaki bilgileri tam olarak okursan tüm bilgilere sahip olabilirsin arif.Hangi mezunların bu belgeyi alabildiği açıkca yazılı.

 21. 21 Aysegul  yorumladı. 09:39 - 31 / 10 / 2012:

  is sagligi ve guvenligiuzmanliginda,yas sinirlamasi var mi

 22. 22 derya başar  yorumladı. 13:57 - 01 / 11 / 2012:

  is sagligi ve guvenligiuzmanliginda,kilo sinirlamasi var mi

 23. 23 davut nişancı  yorumladı. 10:46 - 03 / 11 / 2012:

  merhaba ..ben rusyadan yazıyorum..uluslar arası büyük bir firmada formen olarak çalışıyorum..akıcı ingilizce az rusça ve almanca dil bilgisine sahibim..lise mezunuyum..iş güvenliği sertifikası almak istiyorum..lise mezunuyum..alabilirmiyim?nasıl alabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 24. 24 admin  yorumladı. 19:07 - 03 / 11 / 2012:

  Lise mezunu olduğunuz için malesef ki alamazsınız sertifikayı, fakat herşey belge değil tabiki :)

 25. 25 Bedri TEKİN  yorumladı. 06:23 - 04 / 11 / 2012:

  Yazanlar pardon çalanlar
  POZİTİF İş Güvenliği web sayfasından iyi araklamışlar, elleri bayağı uzunmuş
  aferin,

  Dilerim yazımı yayınlam cesareti gösterirsiniz

 26. 26 davut nişancı  yorumladı. 11:45 - 04 / 11 / 2012:

  selamlar admin herşey belge değil diyorsunuz ama belgesizde biryerde hiçbirşey yapamıyoruz..lise mezunları alamıyor demişiniz..napacağız ozaman?bir yol gösterirseniz sevinirim

 27. 27 admin  yorumladı. 20:44 - 04 / 11 / 2012:

  Eğer bir rahatsızlığınız var ise bedri bey, site yönetimine mail atabilirsiniz.Ardından incelenip gerek görüldüğü taktirde yazı yenilenecektir.Zaten ortada yeni veya özel birşey yok, sayfada yazanların hepsi yönetmeliklerde yazıyor :)

 28. 28 yeliz  yorumladı. 16:23 - 05 / 11 / 2012:

  bu eğitimin sonunda 5 günlük bi staj yapma zorunluluğu varmış. Ben kimya mühendisiyim. Stajı sadece kendi mesleğimle alakalı bi yerde mi yapmem gerek yoksa iş güvenliği uzmanının olduğu herhengi bi yerde satj yapabilir miyim?

 29. 29 admin  yorumladı. 20:03 - 05 / 11 / 2012:

  İş güvenliği uzmanının olduğu herhangi bir iş kolunda yapabilirsin.

 30. 30 ipek tat  yorumladı. 12:35 - 06 / 11 / 2012:

  Veteriner Hekimler İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı olabiliyor mu?

 31. 31 tuuba  yorumladı. 19:29 - 08 / 11 / 2012:

  bir soru da ben sormak istiyorum bende orman mühendisliği mezunuyum ve böyle bir meslek olduğundan yeni haberim oldu ve bende sertifika almak istiyorum nerelerden alınıyor ve suanda basvurusunda geç kaldım mı bilgi verirseniz sevinirim:)

 32. 32 GÜROL ŞENOL  yorumladı. 09:52 - 09 / 11 / 2012:

  inşaat teknikeri iş güvenliği uzmanı olabiliyor mu ?

 33. 33 arife  yorumladı. 18:03 - 11 / 11 / 2012:

  SML de teknik ATT öğretmeniyim.İnönü sağlık eğitimi mezunuyum.C sınıfı uzmanlık kursu için nereye başvuracağım

 34. 34 necmettin özkan  yorumladı. 18:27 - 12 / 11 / 2012:

  Yani memlekette teknik bir olay tutturmuşlar yok muhendıs mımar olacakmış yani ne alaka bu işin teknikle yada idari anlamda özelliği ne teknık okuyan ıdari işlerde olur ama idari bölüm okuyan olamaz yok boyle bir şey

 35. 35 TOLGA KORKMAZ  yorumladı. 21:21 - 13 / 11 / 2012:

  tarım meslek lisesinde laboratuvar hizmetleri öğretmeni olarak görev yapıyorum.işsağlığı ve güvenliği uzmanı c sertikasını alınca kendi okulumda isg uzmanı olarak görev alabilirmiyim.kanun maddesi ne zaman yürürlüğe giriyor…şimdiden teşekkür ederim.

 36. 36 kadir  yorumladı. 15:22 - 16 / 11 / 2012:

  iibf mezunları gene her zamanki gibi kendileri dünyanın merkezinde görmekteler. işletme iktisat veya diğer bölümlerin iş güvenliği ile yapılacak herhangi bir sorumlulukla uzaktan yakından ilgisi alakası olamaz, olmamalı da zaten. İşin teknik boyutu teknik elemanlarda, sağlık kısmı tabiplerde, hukuk kısmı ise hukukçulardadır.

 37. 37 Hafize Mutlu  yorumladı. 13:07 - 17 / 11 / 2012:

  Yurtdisi Universitelerinden mezun muhendislerin bu belgeyi alabilme sansi varmi?

 38. 38 eren bulut  yorumladı. 23:43 - 18 / 11 / 2012:

  mrb,şu an C sertifikasına sahip kac kişi var türkiyede veya nerden ögrenebiliriz? çünkü herkes bu ise sarmıs gibi..

 39. 39 hatice  yorumladı. 22:20 - 23 / 11 / 2012:

  mrb.ben fizik bölümü 4. sınıf öğrencisiyim bu eğitimi veren yerler sadece ankara ve istanbuldamı var .sınav 220 saat aldığımız kursla mı ilgigi oluyor yoksa kpss gibimi.ayrıca detam alan kpss si istiyormu

 40. 40 ard ardaa  yorumladı. 17:40 - 25 / 11 / 2012:

  İyi çalışmalar ben 2012 mayıs sınavına hazırlanmayı düşünüyorum bunun için hangi kursa katılmam uygun olur acaba yani sınava yakın kurslar oluyormu ? ya da şimdiden yazılmam dahamı iyi olur saygılarımla

 41. 41 ard ardaa  yorumladı. 17:41 - 25 / 11 / 2012:

  pardon yanlış olmus 2013 mayıs için

 42. 42 admin  yorumladı. 20:00 - 25 / 11 / 2012:

  Bu sıralar yazılmanız gerekiyor kursa.Belli bir zamandan sonra Mayıs ayındaki sınava yetişemiyorsunuz.Bu yüzden araştırmaya başlayın.

 43. 43 dila  yorumladı. 12:33 - 27 / 11 / 2012:

  merhaba. ziraat mühendisleri de iş güvenlik uzmanlığı sertifikası alabiliyormu ? eğer alabiliyorsa, daha sonrasında iş güvenlik uzmanı olarak çalışabileceği alanlar hangileridir ? teşekkürler.

 44. 44 apsimo61  yorumladı. 16:31 - 29 / 11 / 2012:

  iibf mezunları kendilerini hem avukat,hemsavcı,hem bankacı,hem programcı…görmekle kalmıyor şimdi de “biz aynı zamanda teknik elemanız” diyorlar, yakında mühendislik yetkilerine de talip olurlarsa şaşırmayın, ya 657 kadrolarının %95 i kendilerine tahsis ediliyor, neden o kurumlara bizler wergi wermiyor muyuz?
  uzmanlık gerektirmeyen kadrolara anlamsızca ve ısrarla iibf mezunları alınıyor,
  neden? o kurumlarda o memurların yaptığını bizler yapmaktan aciz miyiz?
  Ama bu haksızlığı devlet de görmüş olacak ki isg sertifikasını yetkinliği olnlara werecek, yakında taşlar yerine oturacak,insallah.
  (Fizik mühendisi)

 45. 45 selma okal  yorumladı. 20:47 - 29 / 11 / 2012:

  Sınav mayısda ise eğitim şimdimi yani aralıkta eğitim 1aysa eğerocak-şubat-mart-nisan aylarında kursda olmıycak arada çok zaman kalmırmu? her ilde kurs varmı? veteriner hekimlerde başvurabiliyormu?*

 46. 46 bilgin  yorumladı. 22:54 - 30 / 11 / 2012:

  iibf mezunu fizikçi kimyacı iş güvenliğinden ne anlar demiş. bir fizikçi senin gördüğün dersleri 10 ile çarpar. senin gördüğün yüzeysel derslere benzemez. momenti örnek göstermeyle olmuyo. elekteronik mekanik radyasyon termodinamik optik gibi dersleri gördük. sen ne gördün senin sınavlarda çözdüğün saatlerce ugrastıgın matematiği bi fizikçi kalem oynatmadan çöze. çünkü alt yapısı gördüğü dersleri sağlam.

 47. 47 murat ersoy  yorumladı. 12:22 - 01 / 12 / 2012:

  bunların hepsi palavra yüz binlerce mühendis ve fizik kimyacı boşta.2 şer bin tl toplanıyo.sonuç hüsran göreceksiniz.

 48. 48 Derya Öz  yorumladı. 10:18 - 07 / 12 / 2012:

  İç mimarlarda iş güvenliği uzmanı olabiliyor mu bunun detaylarını nerden öğrenebilirim yetkili olarak kimlere sorabilirim.

 49. 49 berat y  yorumladı. 21:32 - 16 / 12 / 2012:

  Ziraat mühendisleri iş güvenliği uzmanı olarak kaç işletmeye bakabilir? şirketlerde iş güvenliği uzmanı bulundurma ne zaman zorunlu olacak? teşekkürler…

 50. 50 mehmet harkut  yorumladı. 15:53 - 19 / 12 / 2012:

  sayın admin ben şuan fizik 4.sınıf ögrencisiyim bu belgeyi almak için nerelere başvuru yapmam lazım veya bu belge için hangi tarihlerde başvuru yapmamız lazım ayrıca başvuruları nasıl yapıyoruz bilgi verirseniz sevinirim şimdiden bilgileriniz için tşk edrim

 51. 51 admin  yorumladı. 22:05 - 19 / 12 / 2012:

  Mehmet bey, ilk önce okuldan mezun olmalısınız.Diploma olmadan kayıt yapılmıyor.Sonrasında yukarda yazan bilgileri okumanız yeterlidir.

 52. 52 isa ismail pekuslu  yorumladı. 19:04 - 21 / 12 / 2012:

  4 yıldır iş güvenlik teknisyeniyim bu işte üstüme yoktur ama lise mezunuyum A sınıfı B sınıfı C sınıfı hepsi para peşinde kör olmuşlar insanlar ölüyor sakat kalıyor kimin umrunda yazık üç kuruşa beş köfte…

 53. 53 ergogan hakan  yorumladı. 20:02 - 22 / 12 / 2012:

  bu yasa askeri kurumlarıda kapsıyor mu ben askeri mühendisim bu kursu alsam mı acaba?

 54. 54 figen aydın  yorumladı. 13:26 - 24 / 12 / 2012:

  ben mimarlık fakültesi şehir ve bölge planlama mezunuyum. iş güvenliği uzmanı olabiliyormuyum

 55. 55 turan şaka  yorumladı. 17:34 - 24 / 12 / 2012:

  2senelik kimya bölümü mezunuyum iş güvenlık uzmanı olabilirmıyım

 56. 56 Gamze can  yorumladı. 12:49 - 25 / 12 / 2012:

  Merhaba isci sagligi guvenligi kurslarinda universitelern actigi kursa gitmek bir avantaj olur mu??

 57. 57 Tuncay Birlik  yorumladı. 21:10 - 26 / 12 / 2012:

  Selam, Ben şuan bir termik santralde 4 yıldır İSG Sorumlusu olarak görev yapmaktayım.Eğitim aldığımı belgeleyen İş Sağlığı ve Güvenliği Sorumlusu sertifikam var.(Anlaş Danışmanlıktan A sınıfı sertifikaya sahip bir uzman hocamdan ders aldım).Fakat Lise mezunuyum Bende sertifikamı daha resmi boyuta getirmek istiyorum acaba ben C sınıfı alabilirmiyim.sizden ricam cevaplarsanız çok sevinirim.Birde kelimelerinizde tekniker geçiyor, tekniker olabilirmiyim…

 58. 58 admin  yorumladı. 10:30 - 28 / 12 / 2012:

  Malesef şu aşamada C Sınıfı uzmanlık belgesini alamazsınız.Üniversite mezunu olmanız gerekiyor, mühendislik,mimarlık gibi bölümlerden mezun olduktan sonra alabilirsiniz sertifikayı.
  Teknikerlik ise 2 yıllık iş sağlığı ve güvenliği okulunu bitirenlerdir.

 59. 59 nisa budak  yorumladı. 09:55 - 31 / 12 / 2012:

  ben fizik mezunuyum aynı zamanda kamu yönetimi son sınıfım başvurmak için tam olarak ne yapmam gerek bilgilendirirseniz memnun olurum

 60. 60 admin  yorumladı. 10:05 - 31 / 12 / 2012:

  İş güvenliği uzmanlığı eğitim kurumuna başvuracaksınız.Gerekli işlemleri onlar yaparlar.

 61. 61 betüll  yorumladı. 09:57 - 01 / 01 / 2013:

  teknik eğitim fakültesi tekstil öğretmeni mezunuyum bu sertifikayı alabilirmiyim. bu şansım varmı ?

 62. 62 Cengiz Atik  yorumladı. 13:58 - 01 / 01 / 2013:

  Bir insanın termodinamik dersi almış olması kendini matah bir şey, başkalarını da mankafa yerine koymasına yetiyor demek ki. Bu nasıl bir egodur ki “senin sınavlarda çözdüğün saatlerce ugrastıgın matematiği bi fizikçi kalem oynatmadan çözer.” cümlesini kurdurup pervasızca sarfedebiliyor.

  Bilgin rumuzlu “eksik bilgili” arkadaşıma küçük bir hatırlatma “yönetmeliğe göre MÜHENDİS DİPLOMASI (Fizik yada Uzay farketmiyor) TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİLDİR.220 saatlik ek bir eğitim ve sonunda uygulanacak SINAV’da BAŞARI şartı aranıyor.”

  Şimdi gidip kaç saat termodinamik dersi aldığını bir hesapla istersen!

  iibf mezunu

 63. 63 Niyazi KOCA  yorumladı. 10:38 - 02 / 01 / 2013:

  Sayın yetkili iyi çalışmalar, ben 2 yıllık MYO mezunu, teknik hizmetler sınıfında tekniker olarak kamu inşaatlarında kontrol görevi yapıyorum. Görevimiz gereği tutmuş olduğumuz kayıt kuyudatlarda işçi sağlığı ve iş güvenliği hususunda çalışanlara eğitim verebiliyoruz ve çalışma dönemlerinde iş yerinde işçileri bu hususları kontrol ediyoruz. Ancak, kanunu incelediğimizde uzmanlık başvurusunda bulunamadığımız gözüküyor. doğru mudur?

 64. 64 Emre_37  yorumladı. 14:53 - 02 / 01 / 2013:

  Merhabalar askerden geldim iş konusunda çok sıkıntılıyım ne yapacağımı bilmiyorum son zamanlarda böyle bi iş sektörü olduğunu duydum.Düz lise mezunuyum gerekirse bu uzmanlığa ait myo’larını bitirmeyi düşünüyorum genel bi bilgi verebilirmisiniz.Bu iki yıllık üniv.bitirdikten sonra yapmam gerekenler neler?

 65. 65 admin  yorumladı. 15:33 - 02 / 01 / 2013:

  2 Yıllık iş sağlığı ve güvenliği bölümünü bitirdikten sonra bakanlığın açmış olduğu sınava gireceksiniz,başarılı olursanız uzmanlık belgesine sahip olacaksınız.

 66. 66 ahmet karasakal  yorumladı. 13:24 - 08 / 01 / 2013:

  ege üniversitesi fen fakültesi biyokimya bölümü mezunuyum bu belgeyi alabilirmiyim şimdiden teşekkürler.

 67. 67 Nur ucok  yorumladı. 17:57 - 11 / 01 / 2013:

  Merhaba,
  Ben mühendislik fakültesi mezunuyum bu sertifikayı almak istiyorum , fakat sınav hakkı için illa kursa gitmek mecburi mi? Kursa katılmadan da sınava girilebiliniyor mu?

 68. 68 admin  yorumladı. 13:51 - 12 / 01 / 2013:

  Kursa gitmeden sınava katılamazsınız,dolayısıyla sertifika alamazsınız.

 69. 69 bngl  yorumladı. 19:59 - 12 / 01 / 2013:

  slm admin.aralık dönemindeki kursa aşlamıştım ancak uzaktan eğitimdeki canlı dersler haricindeki diğer dersler ve testlerin bir kısmını tamamlayamadım.ve böylelikle örgün eğitime katılamadım. şuan itibariyle kurs ücretini yatırmamı istiyorlar. ancak boştan yere kurs ücretini yatırcam. bir sonraki kursada alamam diyorlar. sertifikayı almam için tekrar ücret ödememi istiyorlar böyle birşey mümkün müdür? sizce ne yapmam gerekiyor?

 70. 70 tarık özçelik  yorumladı. 10:34 - 16 / 01 / 2013:

  İyi günler, benim sorum uluslararası iş güvenliği belgesi olan nebosh sertifika sahibi iseniz c sınıf uzmanlık sınavına girme hakkımız oluyor mu? Yasada yurtdışından alınan iş güvenliği uzmanlığı belgesi geçerli gibi bir madde var.

 71. 71 özlem vardar  yorumladı. 07:13 - 19 / 01 / 2013:

  selam bir kaç sorum olacak
  sertifikalar neden iptal edildi? bir türlü bu soruma cevap bulamadım.

  yenileme eğitimi almak için yeni sertifika mı olmalı?

  2005 yılında C sınıfı sertifika almıştım. sonrasında pek takip edemedim durumu..

  teşekkürler şimdiden…

 72. 72 aytac  yorumladı. 12:11 - 23 / 01 / 2013:

  meraba iş güvenliği için bir eğitim kurumyla görüştüm bana staj yapacğın firmayı bulmamı istediler ya ben firmayı bulamasam mayıstaki sınava girebilirmiyim bir de izmir de hangi firmalar var..tşk..

 73. 73 Derya Düzgün  yorumladı. 09:20 - 24 / 01 / 2013:

  isg eğitimini yetkilendirilmiş kuruluşlardan mı almak daha iyidir yoksa isg bölümü olan üniversitelerin birinde o bölümü okumak mı. üniversitelerden alınca direk A sınıfı belgesine mi sahip olunuyor. teşekkürler.

 74. 74 Tolga Özan  yorumladı. 08:23 - 28 / 01 / 2013:

  Merhaba,
  İİBF mezunuyum.İş güvenliği uzmanlığı üzerine yüksek lisans yağtıktan sonra sınava girme hakkımız var mıdır?
  Teşekkürler,

 75. 75 vefa küçükali  yorumladı. 11:31 - 01 / 02 / 2013:

  orman yüksek mühendisiyim.10 yıl tekel kibrit fabrikasında kısım amirliği yaptım yanıcı patlayıcı maddelerle calıştım 2 yılda organize sanayi bölge müdürlüğü yaptım bu belgeyi alabilirmiyim bilgi istiyorum.

 76. 76 fenol34  yorumladı. 13:23 - 08 / 02 / 2013:

  2013 mayıs yada 2013 Ekim dönemleri için en geç ne zaman kursa başlamak gerekir. Mayısa yetişebilir miyiz.

 77. 77 ezgi ince  yorumladı. 13:39 - 08 / 02 / 2013:

  selam admin ben bu sene fizik bölümünü bitiriyorum inşallah ve bize böyle bir fırsat vermeleri çok güzel gerçekten.iş güvenliği ile ilgili devlet bünyesinde çalışma imkanı varmıdır ve atamalar nasıl diğer sorum ise sizin tavsiye edeceğiniz bir kurs varmı ankarada eğitim süresi nasıl?şimdiden teşekkürler:)

 78. 78 baran aras  yorumladı. 23:14 - 10 / 02 / 2013:

  iyi günler admin ben elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim bu dönem bölüme 3 kredilik yeni bir ders geldi iş sağlığı ve güvenliği diye bu dersi alıp başarıyla geçmiş olsam c sınıfı belgesi alabilirmiyim sonuçta devletin üniversitesi bu sorunun cevabı çok acil bu arada staj yapmak isteyen arkadaşlar Türk Telekom un kars ardahan ığdır erzurum bölgesinde bulunanlara yardımcı olabilirim

 79. 79 admin  yorumladı. 06:58 - 11 / 02 / 2013:

  Hayır, öyle bir olay mümkün değildir.O dersi geçerek uzman olamazsınız. Şöyle ki bilgisayar derside görüyorsunuz,ozaman bilgisayar dersini geçincede bilgisayar mühendisi olun :)..

 80. 80 tuğçe çevik  yorumladı. 10:19 - 13 / 02 / 2013:

  ben isg uzmanlarının hem isg uzmanı olarak hemde kendi mesleğini aynı yerde yapabilir mi onu merak ediyorum bilginiz varsa paylaşabilir misiniz?

 81. 81 admin  yorumladı. 12:15 - 13 / 02 / 2013:

  Evet yapabilir.

 82. 82 armağan tanrıkulu  yorumladı. 12:59 - 15 / 02 / 2013:

  öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim benim sorum şu anda devlet memuru olarak çalışıyorum alacağımız sertifika bize memuriyette maddi olarak artı sağlayacak mı bunu öğrenmek istiyorum iyi çalışmalar.

 83. 83 mrv  yorumladı. 23:53 - 15 / 02 / 2013:

  2 yıllık iş sağlığı ve güvenliği mezunu olunca sertifika alamaz isek iş bulabilir miyiz?Sağolun.

 84. 84 Kaan sevindik  yorumladı. 19:23 - 16 / 02 / 2013:

  İyi günler
  ben yurt dışında 4 yıllık(teknik fakulte) uçak bakım-onarım bölümünden mezun oldum ve yök ten denkliğimi aldım.İş güvenliği ve işçi sağlığı sertifika alma hakkım varmı?

 85. 85 korhan erol  yorumladı. 18:52 - 21 / 02 / 2013:

  A sınıfı uzman belgesi alınabilirlik şartlarının 2.maddesine göre B sınıfı uzmanlık belgesi gerekmiyor açılacak A sınıfı uzmanlık sınavına B sınıfı belge sahibi olmadan girilebilinecek mi ?

 86. 86 huseyin  yorumladı. 14:56 - 26 / 02 / 2013:

  Eğer bu işe mesleki boyutta bakacaksak:
  - Bir kimyager ancak Kimya üzerine çalışan fabrikalada,
  - Bir Mühendis ancak, Makina üzerine çalışan fabrikalarda İş Güvenliği uzmanı olması gerekir.
  Ama, böyle bir ayrım yok ise, o zaman İşletme mezunları da bu işi yapabilmeli,
  Sonuç itibariyle, bir eğitim sürecinden geçirilecek ve sınava tabi tutulacak…

 87. 87 admin  yorumladı. 06:26 - 27 / 02 / 2013:

  Mühendis diyince aklınıza sadece makina mühendisimi geliyor, inşaat var,maden var,elektrik var vs…

 88. 88 bilgin  yorumladı. 11:26 - 02 / 03 / 2013:

  iktisat işletme gibi bölümlerin bu işlerde alt yapısı yok. sokaktaki vatandaşa da sorsan ne var o işte der ama öyle olmuyo işte herşey eğitim. fizik kimya mühendislik tam bu iş için biçilmiş yok kimya cı deneymi yapacak fizikçi momentmi ölçecek gibi ifadeler o bölümlerde ne gibi eğitimler veriliyo anlamında cahilliginizi gösterir. mühendisliğin temeli fizikten geçer fizikte kütle yerçekimi hareket manyetizma sürtünme moment denge tork kuvvet elektrik enerji hız gibi daha birçok konunun hangisi yabancı iş güvenliği uzmanlıgı için hepsi birebir alakalı konular. lütfen bilmeden araştırmadan konusmuyalım.

 89. 89 safir  yorumladı. 09:10 - 04 / 03 / 2013:

  yukarıda okuduklarıma göre lise mezunu olupta bu işi yapanlarda mevcutmuş. bende 2 yıllık bir çevre kirlenmesi bölümü ve 4 yıllık biyoloji mezunuyum acaba kurslara katılabilirmiyiz

 90. 90 admin  yorumladı. 09:48 - 04 / 03 / 2013:

  Lise mezunu olarak bu işi yapabilirsiniz tabiki ama uzmanlık sertifikanız olmaz.Biyoloji mezunları uzmanlık sertifikası alamıyor.

 91. 91 Boran Aslan  yorumladı. 15:17 - 05 / 03 / 2013:

  Bir makina mühendisi olarak çok hevesliydim bu eğitimi almaya ama hevesim kaçtı diyebilirim çünkü ISG güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğunun uygulanacağını düşünmüyorum.. bana sigara yasağını hatırlattı bir an.. bir sorum olacak .. yasanın tam anlamıyla yürürlüğe gireceği tarih olan 2014 temmuz sonrası bir uzman birkaç küçük firmaya birden destek verebilir mi ?

 92. 92 admin  yorumladı. 21:54 - 05 / 03 / 2013:

  Evet, yasal çalışma süreleriniz el verdiğince birden fazla firmaya hizmet verebilirsiniz.

 93. 93 isa boncuk  yorumladı. 12:16 - 08 / 03 / 2013:

  selamün aleyküm bu işçi sağlığı sertifikasını kimler alabiliyor açıktan bitirmiş işletme mezunu alabiliyor mu cevap yazarsanız çok sevinirim

 94. 94 admin  yorumladı. 16:03 - 08 / 03 / 2013:

  Yukardaki bilgileri okursanız çok açık ve net bir şekilde yazıyor kimlerin olabileceği.Fakat yinede cevaplıyalım, uzmanlık sertifikasını alamazsınız.

 95. 95 İBRAHİM BOZKURT  yorumladı. 10:35 - 14 / 03 / 2013:

  herşeyin olduğu gibi buda saçma birşey işletme mezunuyum ben bu işi muhasebe veya işletme okumuş kişiler niye yapamıyor .. ?

 96. 96 kürşat  yorumladı. 21:32 - 15 / 03 / 2013:

  Kazı tecrubesi olan bir arkeolog um bu sertifika için başvurabilir miyim?

 97. 97 ömer ada  yorumladı. 16:25 - 18 / 03 / 2013:

  iş güvenliği uzmanlığı nasıl başvuru yapa biliriz ve nasıl uzaktan eğitim kaydımızı yapmalıyız..
  şimdiden çok tşkr

 98. 98 bora deveci  yorumladı. 19:23 - 19 / 03 / 2013:

  iyi günler; kamu çalışanıyım…iş güvenliği uzmanı olmam durumunda kamuda çalışmaya devam ederken, aynı zamanda daözelde de bu sertifikamla çalışma olanağım olabilir mi? teşekkürler…

 99. 99 ozan  yorumladı. 20:48 - 19 / 03 / 2013:

  karayollarında inşaat mühendisiyim sertifikayı almayı düşünüyorum. aldıktan sonra ne gibi getirisi olur bana ( örneğin maaşa etkisi gibi). bilgisi olan yrdımcı olursa memnun olurum.

 100. 100 muammer güneş  yorumladı. 07:00 - 21 / 03 / 2013:

  iki yıllık meslek yüksek okulu makina resim mezunuyum işyeri güvenlik uzmanı olabilirmiyim? saygılar bizden

 101. 101 adem havuççu  yorumladı. 07:55 - 24 / 03 / 2013:

  ben fizik bölümü mezunu bir memurum işg sertifikası alsam nerede çalışabilirim

 102. 102 nefiseee  yorumladı. 17:24 - 27 / 03 / 2013:

  kimyagerler nasıl bir ortamda deney yapıyor zannediyorsunuz siz? Risk ve tehlikeyle içiçe çalışıyoruz biz.Bir kimyagerin laboratuarda öğrendiği ilk terim ‘GÜVENLİKTİR’

 103. 103 cengiz  yorumladı. 14:10 - 28 / 03 / 2013:

  merhabalar acaba yurt dısıncan bu belgeyı alabılırmıyız ve yurt dısından almak ıcınde yıne lısans ve teknık mezunu olmak gerekıyor mu bılgısı olan var mı acaba?

 104. 104 cengiz  yorumladı. 14:12 - 28 / 03 / 2013:

  ben inşaat eknıkerıyım yurt dıısnda bu belgeyı (iş guvenlıgı sertıfıkası) almam mumkun mu ?

 105. 105 mazlum doğan  yorumladı. 19:20 - 02 / 04 / 2013:

  bir sorum olacak.

  ben lise mezunuyum dershaneye gidiyorum ünv. sınavlarına girdim ben bu bölümü tercih verebiliyor muyum? ve mezun olduktan sonra hemen işe atanmamız mümkün mü?

 106. 106 merve kaya  yorumladı. 20:16 - 06 / 04 / 2013:

  merhaba ben mimarlık mezunuyum iş güvenlik sertifikası almak istiyorum ama özel sektörde çalışmayacağım kpss ile devlete atanacam iş güvenliği sertifikası devlettede işe yarıyor mu yarıyorsa faydaları neler bilgi verebilirseniz çok sevinirim teşekkürler…

 107. 107 ilhami çetin  yorumladı. 20:30 - 06 / 04 / 2013:

  teknik elemandan kasıt ne lise mezunları neden bu belgeyi alamıyor

 108. 108 admin  yorumladı. 07:57 - 07 / 04 / 2013:

  Mühendisler,teknik öğretmenler vs…Lise mezunları bu kapsama girmiyor.

 109. 109 büşra ar  yorumladı. 15:36 - 09 / 04 / 2013:

  arkadaşlar ben işçi sağlıgı ve güvenligini okumayı düşünüyorum 2 yıllık sizce güzel bir bölümmü yoksa önermiyormusunuz ?
  kimya teklonojisimi ?
  işçi sağlıgı ve güvenligimi ?
  Bilgileriniz için teşekkürler

 110. 110 mkn  yorumladı. 21:07 - 12 / 04 / 2013:

  meslek lisesinde makine bölümü okuyan öğrencilerin iki yıllık iş sağlığı ve güvenliği bölümüne geçiş hakkı var mı?

 111. 111 cyberman54  yorumladı. 19:51 - 13 / 04 / 2013:

  merhaba admin, ben ziraat mühendisi mezunuyum benim sorum bakanlığın yaptığı sınavdan 70 ve üzeri alıp başarılı olduktan sonra kamuda çalışabilmek için bakanlığın yaptığı sınav puanıylamı atama yapılıyor yoksa ayrıca kpss sınavına girmek zorundamıyız.Teşşekkürler…

 112. 112 remzi şahin  yorumladı. 21:19 - 19 / 04 / 2013:

  merhaba admin

  işletme mezunu iş güvenliği uzmanı alanında yüksek lisans yaparsa c sınıfı uzmanlık sınavına girebilirmi.

 113. 113 enes aydın  yorumladı. 15:59 - 29 / 04 / 2013:

  düz lise mezunu olanların isg bölümüne girme olanağı varmı puanım tutuyor

 114. 114 gazme güler  yorumladı. 21:03 - 30 / 04 / 2013:

  merhaba ben 2 yıllık bu bölumu okumayı ıstıyorum ve daha sonradan o sınavlara gırıp kendıme ait buro veya herneyse öle bı yer acabılme sansım varmı ?

 115. 115 admin  yorumladı. 08:51 - 02 / 05 / 2013:

  Evet yapabilirsiniz.

 116. 116 admin  yorumladı. 08:52 - 02 / 05 / 2013:

  Üniversite sınavını kazanmanız halinde girebilirsiniz.

 117. 117 turgut kuşpınar  yorumladı. 15:22 - 06 / 05 / 2013:

  merhaba ben meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum iş sağlığı ve güvenliği bölümünü okumak istiyorum inş. bu sene tercih edecegim 2 yıllık bu bölümü okuduktan sonra uzmanlık sınavlarına girebilirmiyim ya da sınava girmeden tekniker olarak çalısabilirmiyim simdiden yardımınız için teşekkürler.

 118. 118 KARDELEN  yorumladı. 13:07 - 13 / 05 / 2013:

  ŞUAN MİMARLIK MEZUNU OLUP AKADEMİK KARİYER YAPMAK İSTİYORUM. İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI UZMANI SINAVINA GİRMEK İSTİYORUM KURS VE SINAV ŞARTLARI NELERDİR.ŞARTLARINI ÖĞRENMEK İSTİYORUM.İLK ETAPTA KURSA MI TABİ TUTULUYOR YOKSA SINAVA MI TABİ TUTULUYORTEŞEKKÜRLER

 119. 119 ummuhan  yorumladı. 19:12 - 13 / 05 / 2013:

  kimya teknikeriyim basvuru yapabılırmıyım?

 120. 120 ali burhan  yorumladı. 13:24 - 14 / 05 / 2013:

  Almanyada yada farklı ülkelerdede bu belge geçerlimi? yani c sınıfı uzmanlık belgesini yurtdışı kabul ediyor mu?

 121. 121 serbil yonuz  yorumladı. 10:21 - 20 / 05 / 2013:

  Ben kimyagerim.ve her sektörde çalıştım sadec labaratuar hariç. bu işletme mezunu arkadaşlar siz gündemi takip etmiyo sunuz galiba bu ülkede ençok hakkı yenen bölümler arasındayız.araştırın derim. ayrıca şu mantığa bak bir kımyager ne anlar iş güvenliğinden deniliyor.şöyle örnek vereyim ağır sanayinde ayakkabı tabanı üreten bir işletmedesiniz ve yöneticisiniz. ordaki işçilere kullandığı kimyasallar ve zararları işin düzeni ve risk analizleri hakkında eğitim vereceksiniz siz mi daha iyi verirsiniz yoksa asit -baz ve patlayıcılar – hakkında bilgisi olan bir kimyager mi? kaldı ki biz üniversite de fizik dersi bile alıyoduk amaç çok kapsamlı düşünebilmek. ayrıca iş sağlığı ve güvenliği mevzuatını benım kapasitem alabilir öğrenebilirim.

 122. 122 sevcan akdag  yorumladı. 15:22 - 23 / 05 / 2013:

  merhana ben duz lisede okuyorum bu bolume gecme sansim hic yok mu acaba

 123. 123 admin  yorumladı. 15:23 - 23 / 05 / 2013:

  Üniversiteyi kazanıp uzman olma şansınız var.Lise mezunu olarak bu belgeyi alamazsınız.

 124. 124 sevcan akdag  yorumladı. 17:49 - 23 / 05 / 2013:

  peki tsk. ederim..bnm ygs 2 puanim 166 okldan 40 puan geliyor benm unversiteye yerlesme hakkim var mi

 125. 125 ahmet tunç  yorumladı. 09:10 - 06 / 06 / 2013:

  arkadaşlar ben kasım ayında (isg ) kursa gitmeyi düşünüyorum ama eğer ilk sınavda kazanamazsam diğer sınav ne zaman olur sizce bi bilginiz varmı?

 126. 126 ahmt tunç  yorumladı. 09:14 - 06 / 06 / 2013:

  arkadaşlar 2013 kasım ayındaki isg kusuna yazılmayı düşünüyorum fakat bu sınavda başarılı olamazsam ikinci sınav hakkım nezamn olur bi dilginiz varmı?

 127. 127 Ali TEZCAN  yorumladı. 19:24 - 12 / 06 / 2013:

  Endüstri meslek lisesinde teknik öğretmen olarak çalışıyorum bu belğeyi alırsam ekstradan bu işi yapabilirmiyim yasal sınır nedir

 128. 128 beyza  yorumladı. 11:12 - 19 / 06 / 2013:

  ben dz lise mezunuyum bu bölümü seçmek istiyorum iki yıl okuyacagım ama iki yıl sonunda iş bulma imkanım ne kadar …. birde meslek liselerinden kontenjan kalırsa bizi alıyolarmıs puanım 250 girme ihtimalim ne kadar lütfen yardımcı olurmusunuz ?????

 129. 129 sdt  yorumladı. 17:14 - 20 / 06 / 2013:

  merhaba ben fen edebiyat fakültesi matematik mezunuyum fizik ve kimya mezunu olanlarbaşvurabilir denmiş bizim şansımız hiç yok mu acaba?

 130. 130 sdtinel  yorumladı. 19:55 - 22 / 06 / 2013:

  iyiakşamlar,ben mayıs ayındaki kursa gittim ve C sınıfı isg için sınav hakkı kazandım.18 ağustosta sınav var fakat buna çalışamayacağım o yüzden girmeyi düşünmüyorum.Acaba 1 sınav hakkım yanmış mı oluyor yoksa ondan sonraki 2 sınava girebiliyor muyum?Bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler.

 131. 131 samet akın  yorumladı. 10:19 - 23 / 06 / 2013:

  merhaba
  Ben bir meslek lisesi makina bölümü öğrencisiyim.Bi çok tanıdım bu işi öneriyor iş güvenliği işçi sağlığını yalnız ben lys hak bile kazanamadım ben direk 2 yıllık geçiş hakkımı iş güvenliği işci sağlığını yazsam.ve mezun olduktan herhangi bi yerde iş bulabirmiyim?
  ütfen yardımcı olun yardımcı olan herkese saygılar…

 132. 132 MUHAMMED  yorumladı. 10:23 - 23 / 06 / 2013:

  merhaba
  samet arkadışımz gibi bnde bu konu hakkında fazla bilgi sahibi değilm.2 yıllık direk geçiş hakkımızı iş.g.içci.sağlığına direk geçiş yapsak ve mezun olduğumuzda bi iş sahibi olabirmyiz ve hangi üniye gitmeliyiz 2 yıllıkların

 133. 133 Mikail  yorumladı. 05:52 - 26 / 06 / 2013:

  Suan dunya capinda gecerli NEBOSH OSHA CSP vs egitimlerin icerigine ve C/B/A sinifi egitimlerin icerigine bakinca; burda ahkam kesen bilgin rumuzlu arkadasin HSE alaninda sadece Turkiyede is yapabilecegini dusunuyorum. Hatta bu yorumlara bakarak, ofisinden talimat vermekten oteye gidemeyecegini dusunuyorum.Istedigin kadar egitim al, sahada bulunmadigin surece, dunyadaki uygulamalari gormedigin surece A sinifi da olan trafolarda neden metal merdiven kullanildigini bilemezsin ornegin. Simdi interneti acip ogrenir sonra da burda konusursun.

 134. 134 aslı savaş ekşi  yorumladı. 11:27 - 07 / 07 / 2013:

  merhaba ben Ankara Ün. Fen Fak. Fizik Müh. bölümü mezunuyum.Bu eğitimi alabilir miyim? Ayrıca yaş sınırlaması var mı?

 135. 135 kadirr  yorumladı. 22:55 - 15 / 07 / 2013:

  mrblar admin bu sertfıkayı alan bir kişi istedı bı terde sürekli calısabılırmı..

 136. 136 onur karabayrak  yorumladı. 18:16 - 14 / 08 / 2013:

  Merhaba; ağustos sınavı için kayıt yaptırdım , sınav giriş ücretini de yatırdım. Ancak iş yoğunluğum nedeni ile yeterli çalışamadım. SInava girmezsem hakkım kaybolur mu?

 137. 137 admin  yorumladı. 18:42 - 14 / 08 / 2013:

  evet olur…

 138. 138 Ahmet ERDOĞAN  yorumladı. 21:06 - 25 / 08 / 2013:

  Merhabalar Site yöneticilerimiz. Ben Yiyecek içecek hizmetleri bölümü öğretmeniyim. Burdaki teknik öğretmenler hangileridir ve bizlerde bu kapsam içerisine girebiliyormuyuz? Ayrıca Öğretmen olarak kamu kurumunda çalışıyorum, Bu kursları Çalışırkende verebilecekmiyiz?

 139. 139 mustafa  yorumladı. 06:47 - 06 / 09 / 2013:

  işletme veya iktisat okuyan arkadaşlar fizik veya kimya bölümlerinde okuyan arkadaşların niye bu belgeyi aldığını sormuşsunuz.

  Nedeni; Dünyada bu mesleği fizikçiler ve kimyager oluşturmuşlardır. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği temeli fen branşlarıdır. Sgk iş güvenliğinin temelini oluşturmamaktadır. İş sağlığı ve güvenliği uzmanları sgk ile ilgili konuları tamamıyla sgk uzmanlarına paslamaktadır.

  Size tavsiyem bilmediğiniz konularda sazan gibi atlamayın. Bu işi bilen arkadaşlar yapsın. Madem sgk ile ilgili konuları üniversitede görmüşsünüz, siz bence sgk danışmanı olun. Ayrıca haddinizi de bilin.

  İyi çalışmalar.

 140. 140 aydın  yorumladı. 11:47 - 15 / 09 / 2013:

  merhabalar 2013 yılı itibariyle biyoloji mezunları bu uzmanlık belgesını almaya hak kazandılar dıye bırsey duydum sız bıyolojı mezunları alamıyor demıssınız bunu netleştirebilirmisiniz? ayrıca 2 yıllık iş sağlığı güvenliği bölüm mezunlarının da bakanlık sınavına girmesi gerekiyor mu 2 yıllık diploma nın bir geçerliliği yokmu drek uzmanlık dıploması alamıyorlar mı yanı 2 yıllık iş sağlığı ve uzmanlık mezunu olan arkadaslar bakanlık sınavına gırme zorunlulugu varmı gırmeden dıploma yetmıyormu herhangı bı yerde uzman olarak calısması ıcın eger gecerlı degılse sınav zorunlulugu varsa ozaman 2 yıllık bolumlerın ne anlamı kalıyor ?? bunu anlamıs degılım adam 200 saat kursa gıdıp bakanlıga gırecek dıger kısıde 2 yıl okuyacak aynı sınava hak kazanacak bunda bı tezatlık var gıbı?

 141. 141 gamze  yorumladı. 16:43 - 19 / 09 / 2013:

  ben giyim öğretmenliği mezunuyum bu kursa başvurabiliyor muyum bilgi alabilirsem sevinirim…

 142. 142 Eda Kılıç  yorumladı. 07:16 - 05 / 10 / 2013:

  Ben Ticaret Meslek Lisesi Büro Yönetimi ve Sekreterlik okuyorum. Bölümümün Sözel olması İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı Uzmanı olmama engel midir ?

 143. 143 mete  yorumladı. 19:46 - 12 / 10 / 2013:

  ADMİN BEN ŞİMDİ İŞ GUVENLİGİ BOLUMUNDEN MEZUN OLUNCA CALISMA SIFATIM NE OLACAK CALISMA SINIFIM NE OLACAK GENIS IS BULMA OLACAK MI ?

 144. 144 vet.hek.tah  yorumladı. 09:09 - 12 / 11 / 2013:

  Şimdi bir hayvancilik işletmesinde veteriner hekimim.şimdi burda İs guvenligi hakkinda hayvanlara nasil yaklasilmasi gerektiği,tarim makinelerini kullanilirken ergonomik seklinin nasil oldugu,ciftlikte ilgili tum ayrintilari,olabilecek kazalar ve bunlarin onlenmesini fizik mezunlari benden iyi bilecek oylemi?dunyanin adaletine kufretmek isterdim ama ole bisey olmadigini bir kez daha ogrendim.

 145. 145 pınar  yorumladı. 23:11 - 29 / 11 / 2013:

  merhaba lütfen açıl cvp verın neolur…ben meslekı egtm fakultesı gıyım ögretmenlğı meznyum.dıplomamda teknık öğretmen unvanı var.bu arada ataturk unıv ıs güvenliği ön lısansa kyt yaptırdım ve sanırım boşuna yaptırmışım.zatan sertıfıka egtmlerını alabılıymsum…sız ne dıyosnz bu bolumu brkayım mı dırekt sertıfıka egtmı alım dıyorum sızce…açıl cvp

 146. 146 ali kan  yorumladı. 17:07 - 11 / 12 / 2013:

  arkadaşlar demişler ki iibf mezunlarıda bu konuya hakim onlar da almalı…ona bakarsan her üniversite mezunu ilkokullarda öğretmenlik verip sınıf öğretmeni olabilir..herkesi sınıf öğretmeni yapalım.sonra sınıf öğretmenleri demezler mi bu ne perhiz..iş güvenliği adın da anlaşılacağı gibi teknik bir konudur. müh. mimarlık mezunları ve teknik eğitim fakülteleri mezunları bu konuda ehil kişilerdir.bu arada pınar hanım bence siz yüksek lisans isg ye kayıt yaptırın tek seferde b sınıfı alabilirsini böylelikle.

 147. 147 goksel  yorumladı. 11:54 - 07 / 01 / 2014:

  halkla ilişkiler ve reklamcılık ingilizce lisans mezunuyum. iş saglıgı ve guvenlıgı yuksek lısans programına basvurdum. lısansustu egıtımımı tamamladıgımda ısg uzmanlıgı sınavına gırıp, ısg uzmanı olabılırmıyım?

 148. 148 BtHakan  yorumladı. 10:13 - 18 / 01 / 2014:

  Yurt dışı Müh Fak mezunuyum şu an bir bankada BT bölümünde çalışıyorum sınava katılabilirmiyim 10 yıldan fazladır çalışmaktayım

 149. 149 burcu  yorumladı. 19:04 - 13 / 10 / 2014:

  kımya okuyorum 4. sınıftayım mezun olmadanda by belgeyı alabiliy
  omuyum

 150. 150 Uğur  yorumladı. 03:58 - 22 / 10 / 2014:

  Kimya ile biyologlar artık yargıtay kararı ile olamıyorlar, çünkü bu teknik bir personelin ancak anlayabileceği bir iş olduğu kararı alındı. Ben iş sağlığı güvenliknin üniversitede bölümünü okuyorum İİBF bitirip yüksek lisans yapan biri B sınıfı alabiliyor bu haksızlık bence ben okadar okuycam ancak C alıyorum oda sınavı geçersem..

 151. 151 pınar  yorumladı. 06:19 - 25 / 10 / 2014:

  Ben meslek lisesi mezunuyum ve bu alana geç hakkım var. Şuan örgün olarak 4 yıllık başka bir bölüm okuyorum, açıktan da bu bölümü okumak istiyorum. nasıl okurum ?

 152. 152 ÇEVRE TEKNİKERİ  yorumladı. 19:11 - 31 / 10 / 2014:

  yahu bunlar neyin kafasını yaşıyorlar anlamadım bu memlekette teknik eleman varken işsiz iş verilmemiş iş imkanı sağlanmamış elemanlar varken işi gücü olanlar katılabiliyor yazık lan…adamlar dört işi birden götürüyor neymiş efendim belgesi var tüküreyim adaletinize…

 153. 153 hüseyin KARA  yorumladı. 19:44 - 02 / 11 / 2014:

  şubat 2013 te kursu tamamladım,mayıs 2013 sınavını kaçırdım,sonra yapılan 2 sınavıda geçemedim,Aralık 2014 ısg ( c sınıfı) sınavına girebilirmiyim.tşk

 154. 154 melis  yorumladı. 19:03 - 08 / 11 / 2014:

  isg sınavına gireceğim ösym başvurumu yaptım ama halen lisans okuyor gözüküyorum sorun olur mu?

 155. 155 irfan  yorumladı. 10:42 - 09 / 02 / 2015:

  Lisans ta aldığımız iş sağlığı ve güvenliği dersi sertifika yerine geçermi ? Bölümüm Elek. Elektronik Müh.


Yorum yapın

Sponsor bağlantılar