Buradasınız: Ana sayfa - İş Güvenliği Uzmanı - İSG Uzmanı Bulundurma Zorunluluğu Erteleniyor mu ?
 
 

İSG Uzmanı Bulundurma Zorunluluğu Erteleniyor mu ?

6331 Sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununa istinaden bilindiği gibi 1 temmuz 2013 tarihinde itibaren 50′den az çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerin de iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurması gerekiyor.Bu kanunun yürürlüğe girmesine sayılı günler kala 14.06.2013 tarihinde 221337 sayılı evrak no ile TBMM onayına sunulan Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 42. Maddesi, 1 Temmuz 2013 tarihinde kapsama girecek işyerlerinin kapsama giriş tarihinin bir yıl uzatmasını içermektedir.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Yetkililerinin bir çok işyerinin bu kanuna tam anlamı ile hazır olmadıklarını belirtmesinin ardından, torba yasaya eklenen maddenin içinde bulunduğu tasarının kanunlaşması halinde 6331 sayılı yasanın 38. Maddesi şu şekilde değişecektir.
MADDE 38
Bu Kanunun;
a) 6 ve 7 nci maddeleri;
1) 4857 Sayılı İş Kanunun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için yayım tarihinden itibaren dört yıl sonra1,
2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden iki yıl sonra2,
3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra.

 

Söz Konusu teklifi aşağıdaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz ;

 

İNDİR

Etiketler:, , , ,


Yorum yapın

Sponsor bağlantılar